Борба С Мравки

Премахване на мравуняци

МРАВКИТЕ СА НЕУМОРИМИ НАШЕСТВЕНИЦИ

Мравките, особено ‚фараоновите‘, често намират удобно местообитание близо до хорските прагове, врати и прозорци и нахлуват неканени в жилищното пространство. Веднъж вътре е трудно да ги изгониш.

За разлика от другите вредители, унищожаването на „разхождащите се“ из дома ви мравки, съвсем не е достатъчно за да се отървете от тях. Борба с мравки е изключително трудно занятие.Т.е. колкото и да ги пръскате това няма да унищожи гнездото, където се намира царицата. За да спрете мравешкото нашествие трябва да се справите с нея и това може да стане само когато мравките й донесат отровена храна или я заразят с особено токсични за мравките съединения, които позволяват на мравките да достигнат обратно до мравуняка преди да умрат, предизвиквайки верижна реакция.

Видове

Често срещаните видове мравки включват черна мравка, тротоарна мравка и фараонова мравка. Мравките могат да бъдат трудни за премахване, след като установят колония. Управлението и контролирането на нашествията е необходимо, ако мравки се виждат често в дома Ви или има изблици за мравуняк наблизо. Преди да се заемете с проблема с мравките, е важно да знаете с какви видове мравки имате работа. Притежаването на основни познания за външния вид, поведението, навиците за създаване на мравуняк и проблемите, които мравките причиняват, може да помогне за идентифициране на видовете мравки, за да се използват правилни методи за контрол.

Външен вид и идентификация

Мравките обикновено са лесни за разпознаване, цветът им обикновено е черен, тъмен, кафяв, червен или жълтокафяв. В зависимост от вида, размерът им може да варира от 1,5 мм до 13 мм

Мравките са лесни за разпознаване; цветът им обикновено е черен, тъмнокафяв, червен или жълтокафяв. В зависимост от вида, размерът им може да варира от 1,5 мм до 13 мм дължина. Както всички насекоми, тялото на мравката е разделено на три отделни части: глава, гръден кош и корем. Гръдният кош е свързан с корема чрез стеснени дръжки, известни също като възли. В зависимост от вида, някои мравки имат един възел, а други имат два възела. Всички мравки имат три чифта крака, използвани за ходене и нямат крила, с изключение на репродуктивните рояци, които имат два чифта функционални крила, използвани за чифтосване.

Местообитание, диета, жизнен цикъл

Среда на живот

Мравките са социални насекоми, които живеят в колонии с популации, често достигащи стотици хиляди. Повечето колонии от мравки изграждат мравуняци в почвата. Някои видове, като дърводелската мравка, си проправят път в сърцевината на дърветата, за да създадат гнезда. Типичната колония от мравки се състои от три различни социални части: кралицата, търтеите и работниците. Повечето колонии имат една кралица и огромен брой работници, но определени видове могат да имат няколко кралици. Функцията на кралицата е да снася яйца и да контролира дейностите на гнездото чрез комуникация с феромони. Най-вероятно да бъдат забелязани извън гнездото през сезона без роене са работниците. Те търсят храна, която да занесат обратно в колонията. Непокрити хранителни продукти често привлича мравките в дома, защото те са привлечени от почти всяка храна, която хората могат да пропуснат. Захарните храни, месата и мазнините са са особено привлекателни за мравките.

Диета

Мравките са социални насекоми, които живеят в колонии с популации, често достигащи стотици хиляди. Повечето колонии от мравки изграждат гнезда в почвата. Някои видове, като дърводелската мравка, тунелират в дърво, за да създадат гнездови камери. Типичната колония от мравки се състои от три различни социални касти: кралицата, търтеите и работниците. Повечето колонии имат една кралица и огромен брой работници, но колониите на някои видове могат да имат няколко кралици. Функцията на кралицата е да снася яйца и да контролира дейностите на гнездото чрез комуникация с феромони. Най-вероятно да бъдат забелязани извън гнездото през сезона без роене са работниците. Работниците търсят храна, която да занесат обратно в колонията. Храненето често носи мравки в дома, защото те са привлечени от почти всяка храна, която хората могат да пропуснат. Захарните храни, месата и мазнините са особено привлекателни за мравките.

Кръговат на живота

Мравките започват живота си като яйца, снесени от кралица мравка, когато се чифтосва с мъжка мравка. Овалните, бели, прозрачни яйца са малки – само 0,5 мм в диаметър – така че са много трудни за забелязване.

След една или две седмици от тези яйца се излюпват ларви. Възрастните мравки повръщат храната, която вече са яли, за да нахранят малките личинки.След това ларвите отделят кожата си, за да се превърнат в какавиди, които приличат на бели възрастни мравки, но със сгънати към тялото си крака и антени.

С течение на времето тези какавиди стават по-тъмни на цвят, като в крайна сметка се превръщат във възрастни мравки. Тези възрастни индивиди са или нови кралици, работници или мъжки търтеи.

Докато безкрилите мравки се заемат да търсят храна и да хранят ларвите, които тепърва ще се излюпят, новите кралици и мъжките търтеи имат крила и отлитат в брачен полет, за да се чифтосват.

След чифтосване те губят крилата си и мъжкият търтеи бързо умира. Кралицата изгражда нов мравуняк и започва да снася яйца, като контролира пола на яйцата си, за да отговаря на нуждите на колонията.

Кралиците мравки могат да продължат да снасят тези яйца в продължение на десетилетия, като живеят до 30 години, докато работниците живеят до три години, а търтеите живеят само няколко седмици.

Хапят ли мравките?

Устните части на мравките са се приспособили да хапят и дъвчат твърда храна. Някои видове имат достатъчно силни челюсти, за да отхапят човешка кожа, за щастие повечето обаче не са способни. Някои видове, като черни мравки могат да хапят, ако бъдат провокирани. Други,  ужилват и инжектират мравчена киселина в раната като се получава усещане за парене на мястото на ухапване.

Мравки с крила

Колониите на мравки се отличават с йерархична социална структура, в която хиляди стерилни женски индивиди поддържат гнездото, търсят храна, грижат се за ларвите и защитават една или повече кралици, чиято единствена отговорност е да осигурят продължаващото оцеляване на колонията чрез снасяне на яйца. Повечето колонии се образуват, когато новите репродуктивни мравки кралици напуснат старият мравуняк, чифтосват се с мъжки мравки и депозират яйцата си на мястото на новата колония. Новите кралици и мъжки мравки се характеризират с крила, които липсват на мравките работници. В ритуал, известен като брачен полет, крилатите мравки, известни още като alates, напускат съществуващите колонии, когато са подканени от времето, летят до ново място и се чифтосват. Алатите се чифтосват в рояци въздушно или наземно. След това току-що чифтосаните кралици отлитат, за да намерят място за гнездене, отделят крилата си и снасят яйца. Крилатите мъжки мравки, от друга страна, умират след завършване на брачния полет, тъй като съществуват само за да се чифтосват с кралицата. Присъствието на крилати мравки на закрито, особено през зимата, е индикация, че наблизо има колония.

Мравките са неприятни и създават неудобства, когато се намерят в дома. Няколко вида, като фараоновите мравки, са замесени в предаването на болести, особено в болници и заведения за дългосрочни грижи. Навиците за гнездене на открито също могат да увредят тревните площи и градините. Когато живеят на закрито, мравките могат да причинят повреда на конструкцията чрез дъвчене на дърво, изолация и електрически кабели по време на изграждането на гнездо. Определени видове мравки са способни да нанесат болезнени ужилвания. Някои хора могат да имат възпалена кожа на местата на ужилване и да получат крампи и главоболие като реакции на отрова от мравки.

Инвазия – мравки в дома

Привлечени от наличието на храна, мравките влизат в къщите, за да търсят трохи, разливи на масло или мазнина, захар и ядивни предмети, които редовно се намират в кухненските килери и лесно замърсяват хранителните продукти.

Мравките влизат в сградите през пукнатини в стените или основите, както и през пролуки или други малки отвори, които често се появяват там, където корнизи или водопроводите се свързват с конструкцията.

Голям брой мравки могат успешно да нахлуят в домовете Ви, като откриват и следват невидима следа, създадена от мравки разузнавачи, изпратени преди това от колонията да търсят храна. Именно затова борбата с мравки е трудна практика и трябва да бъде оставяне на специалисти.

Как мога да предотвратя нахлуването на мравки

Борба с Мравки

Поддържайте дома си чист и съхранявайте храната в плътно затворени контейнери, почиствайте незабавно трохите и разливите, почиствайте пода редовно, изплаквайте контейнерите за храна преди рециклиране, ремонтирайте всички пукнатини в стените и основите, пазете вратите, прозорците и други входни точки – затворени.

Мравки срещу термити

Мравките приличат много на термити и двете често се бъркат – особено от собственици на жилища. Въпреки това, мравките имат тясна “талия” между корема и гръдния кош, което термитите нямат. Мравките също имат големи глави, лакътни антени и мощни челюсти. Тези насекоми принадлежат към разред Hymenoptera, който включва оси и пчели.

Социално поведение

Мравките обикновено живеят в структурирани съобщества, които могат да бъдат разположени под земята, в могили на нивото на земята или в дървета. Дърводелските мравки гнездят в дървото и могат да бъдат разрушителни за сградите. Някои видове, като армейските мравки, се противопоставят на нормата и нямат постоянни домове, вместо това търсят храна за огромните си колонии по време на периоди на миграция.

Мравките общности се оглавяват от кралица или кралици, чиято функция в живота е да снасят хиляди яйца, които ще осигурят оцеляването на колонията. Работниците (мравките, които обикновено се виждат от хората) са безкрили женски, които никога не се размножават, но вместо това търсят храна, грижат се за потомството на кралицата, работят върху гнездото, защитават общността и изпълняват много други задължения. Мъжките мравки често имат само една роля – чифтосване с кралицата.

Диета

Мравките комуникират и си сътрудничат, като използват химикали, които могат да предупредят другите за опасност или да ги отведат до обещаващ източник на храна. Те обикновено ядат нектар, семена, гъбички или насекоми. Въпреки това, някои видове имат диети, които са по-необичайни. Армейските мравки могат да ловят влечуги, птици или дори малки бозайници.

Необичайни видове мравки

Един вид на Амазонка (Allomerus decemarticulatus) съвместно изгражда обширни капани от растителни влакна. Тези капани имат много дупки и когато насекомо стъпи на една, стотици мравки вътре използват отворите, за да го хванат с челюстите си.

Recent Posts

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *